По време на международното изложение в Париж имахме възможност, под формата на кръгла маса на международното жури AUTOBEST, да се срещнем със Стела Ли- изпълнителен вицепрезидент на BYD и директор на европейските операции на китайския автомобилен гигант.
Макар и само с двугодишно официално пазарно присъствие в Европа, BYD има амбицията да предложи на европейските потребители автомобили, които да отговорят и дори да надхвърлят нуждите и очакванията на местните потребители. Световният лидер в областта на NEV автомобилите (изцяло електрически и зареждаеми PHEV хибриди) присъства на континенталния пазар както с достъпни предложения, така и с луксозни електромобили и хибриди, предлагайки високотехнологичност, както по отношение на батерийните си технологии, така и при зареждаемите си хибриди със свободен пробег от над 1000 километра.
По време на срещата, BYD, в лицето на Стела ли, демонстрира за пореден път отдадеността на компанията към европейския пазар и потвърди първоначалният план на гиганта за начало на производството на изцяло новото си високотехнологично съоръжение в Унгария. Това ще се случи до края на 2025 година, като в него ще бъде изграден и специален развоен център, подчертаващ дългосрочния ангажимент на марката в Европа.
Интересна новина, която Ли обяви пред журито на конкурса AUTOBEST е назначаването на изключително опитният Алфредо Алтавиля (оперативен директор на Fiat Chrysler Automobiles от 2012 до 2018 година) на поста Специален съветник за бизнес развитието на китайската компания в Европа.
Важна стъпка в международното бизнес покритието на BYD са операциите на компанията в Турция, като Стела Ли посочи, че производството в страната ще бъде насочено както за нуждите на местния пазар, така и на европейския. Заводът ще бъде с първоначален производствен капацитет от 150 000 автомобила годишно, но Ли сподели, че той може да бъде увеличен значително.
По отношение на бъдещите планове на BYD в Европа, Стела Ли обяви, че компанията има желанието да присъства официално на всеки един от пазарите, като за целта разчита и на най-големият развоен екип в света. Към момента китайският гигант има 102 000 инженера, 5000 от които работят в областта на бордовия софтуер и системите за автономно управление.